iranups
09 فروردین 1402 - 11:03

بهار گردشگری دریایی در مازندران/ اتوبوس ساحلی راه می افتد

ساری- بهار و نوروز فصل جدیدی را برای رونق گردشگری دریایی در استان مازندران رقم زده و بسیاری از مسافران بهاری را به ساحل کشانده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: بهره بردن از ۴۶۰ کیلومتر نوار ساحلی و داشتن سه بندر که ایام نوروز درهایشان به روی مسافران و گردشگران باز است، فصل جدیدی را برای رونق گردشگری دریایی در استان رقم زده است.

از سوی دیگر موضوع اجرای اسکله‌های تفریحات دریایی در سواحل مازندران یکی از پرونده‌های باز شده در صنعت گردشگری این استان است که طی ۱۵ سال اخیر بارها توسط مسئولان مختلف مورد تأکید قرار گرفته بود و حتی وعده‌های کوتاه‌مدتی درباره ورود کشتی‌های کروز به آب‌های مازندران برای فعالیت در صنعت گردشگری و شاخه گردشگری دریایی نیز چند بار مطرح شد.

طی سال گذشته اولین اتوبوس دریایی وارد مازندران شد و قرار است این اتوبوس تا چندماه دیگر در خط دریایی مازندران مشغول کار شود. دیدن ساحل زیبا و جاذبه‌های دریایی در مازندران در نوروز بیش از دیگر روزهای سال چشم نواز است.

طبیعت زیبای مازندران همه ساله پذیرای گردشگرانی از سراسر کشور است و در این میان، دریا، مشتاقان بیشتری از جمع گردشگران دارد، مگر می‌شود به مازندران آمد و از دریا بهره مند نشد.

رضا علیخانی معاون استاندار مازندران با اظهار این که برای سرمایه گذرای در زمینه گردشگری دریایی در استان رایزنی‌های فراوانی صورت گرفته است، ایجاد بازارچه‌های ساحلی و تفریحات آبی را از جمله برنامه‌ها بیان کرد.

بهار گردشگری دریایی در مازندران/ اتوبوس ساحلی راه می افتد

وی از ورود اولین اتوبوس دو طبقه تفریحی و مسافری سال قبل به دریای استان خبر داد و گفت: این اتوبوس امسال فعال می‌شود.

ورود اتوبوس و شناسایی مناطق مستعد گردشگری دریایی در مازندران

وی همچنین از شناسایی ۲۰ نقطه گردشگری دریایی در ساحل خبر داد و گفت: اتوبوس دریایی می‌تواند فرصت خوبی برای تفریحات دریایی ایجاد کند.

سالانه مسافران زیادی برای بهره مندی از جاذبه‌های دریا به مازندران سفر می‌کنند و رونق گردشگری دریایی می‌تواند اقتصاد استان را متحول کند، در حال حاضر اوج گردشگری دریایی و ساحلی در مازندران به نفس و قل قلیان و چای در ساحل بند شده است و گشت زنی با قایق‌های تفریحی و پدالو آخر خط این تفریحات ساحلی است.

محمد معقولی سرمایه گذار اتوبوس دریایی در مازندران با اظهار این که این اتوبوس دو طبقه دارای یک جت اسکی و ۲۰ متر طول و پنج متر عرض است، افزود: این اتوبوس ظرفیت جابجایی ۷۰ نفر را دارد و سرعت آن در ساعت ۵۰ کیلومتر است.

وی در گفتگو با خبرنگار مهر با عنوان این که این اتوبوس به زودی فعال می‌شود، گفت: در حال تجهیز این اتوبوس در ساحل نوشهر هستیم.

دارا بودن آب و هوای معتدل در طول سواحل مازندران، لزوم برنامه ریزی برای رونق گردشگری آبی را در استان الزامی می‌سازد و اگر چه گردشگران در ایام زمستان تنها نمی‌توانند در دریا شنا کنند اما سایر فعالیت‌های تفریحی دریایی نظیر جت اسکی، قایق سواری و … به دلیل آرام بودن دریا قابل انجام است.

در نوروز امسال برخلاف سال‌های قبل استقبال چشمگیری از جاذبه‌های دریایی مازندران شده است که این امر می‌تواند برای رونق گردشگری دریایی استان، نوید بخش باشد. وجود سه بندر برنامه ریزی برای تورهای گشت دریایی را در مازندران ضروری می‌سازد و با این وجود مسافران زیادی از جاذبه‌های دریایی استان در بندر امیرآباد، نوشهر و فریدونکنار دیدن کردند.

گشت دریایی ۱۳۰ هزار مسافر نوروزی

وجود بندر امیرآباد در مجاورت شبه جزیره میانکاله از جاذبه‌های گردشگری مازندران است که هر سال مسافران زیادی را به سوی خود می‌خواند و در نوروز امسال بیش از ۱۳۰ هزار گردشگری دور اول سفرها از تفریحات ساحلی بهره مند شدند.

سعید کیاکجوری مدیرکل بنادر و دریانوردی مازندران اظهار داشت: بیش از ۱۳۸ هزار مسافر نوروزی طی ۱۰ روز گذشته از تفریحات دریایی در سواحل استان استفاده کردند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۷۶ درصد رشد داشته است.

بهار گردشگری دریایی در مازندران/ اتوبوس ساحلی راه می افتد

وی افزود: در این مدت بیش از ۲۶ هزار سفر دریایی در سواحل تحت پوشش نظارتی اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران صورت گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد ۱۲۳ درصدی برخوردار بوده است.

۹۰ ایستگاه تفریحات دریایی شناسایی شد

وی با اشاره به اینکه حدود ۹۰ ایستگاه تفریحات دریایی در محدوده تحت پوشش اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران (رامسر تا فرح آباد ساری) در ایام نوروز امسال آماده خدمت رسانی به شهروندان و گردشگران عزیز هستند افزود: روز ۶ فروردین ماه پرترددترین روز از آغاز طرح ایمنی ترددهای دریایی نوروز ۱۴۰۲ بوده که خوشبختانه با رعایت نکات ایمنی از سوی ایستگاه‌های تفریحات دریایی و مسافران و همچنین با پایش روزانه موارد ایمنی از سوی بازرسان اعزامی اداره کل، تاکنون هیچ گونه حادثه دریایی رخ نداده است.

کیا کجوری بیان کرد: در صورت دریافت پیام اضطرار دریایی از طریق شماره ۱۵۵۰( شماره تماس امداد و نجات دریایی) مرکز هماهنگی جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر به عنوان مرکز اصلی استانی هماهنگی جستجو و نجات دریایی، با اعزام شناور ناجی ۶ و یا شناورهای همیار ناجی در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محل سانحه، نسبت به انجام سریع، به موقع و ایمن عملیات امداد و نجات اقدام خواهد کرد.

مازندران با تنوع جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بیش از هر زمان دیگر برای طبیعت گردی مسافران بهاری لحظه شماری می‌کند تا رکود نشسته بر سیمای گردشگری و اقتصاد استان با حضور پرشور گردشگران و مهمانان نوروزی جبران شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1115785